1417/​1590

IWC lommeur af 14 kt. guld, hvid skive med arabertal og små sekunder, værk signeret IWC Probus Scafusia, serienr. 667380, caliber H6, støvkapsel af metal, bagkapsel signeret IWC Probus Scafusia, kapsler nummererede 782788. 1915–1924. Vægt ialt 92 gr. Kassediam. 53 mm.

Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Graveret med indskrift på støvkapsel.

Varia, 24. april 2014

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.800 DKK

12 bud

4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK