1427/1515
Et par wackelpagode figurer af porcelæn, dekorerede i farver og guld med brogede blomsterbuketter, bevægelig hoved og hænder. Plaue. 20. årh. H. 14 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage med afskalning på glasur. To af hænderne bevæger sig dårligt, den ene mangler vægt.
Varia, 3. juli 2014
Vurdering
Hammerslag