1502/1549
Østrigsk lygteur med spilleværk af forgyldt og forsølvet træ med felter af spejl og glas, værk med heltimeslag og valse spillende en melodi, senere bagside af glas. 18. årh.s slutning. H. 55. B. 35. D. 26.
Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 8. januar 2015
Vurdering
Hammerslag