1327/​21

Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)

“I Campagnen”. 1878. Sign. monogram. Olie på lærred. 19×31.

Lise Skovs fortegnelse over Theodor Philipsens malerier nr. 158.

Proveniens: Th. Philipsen auktion på Den Frie 1916 nr. 32. Boet efter Johan og Randi Dæhnfeldt.

Retoucheringer.

Ældre malerier og møbler, 1. juli 2013

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK