Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)
“I Campagnen”. 1878. Sign. monogram. Olie på lærred. 19×31.
Lise Skovs fortegnelse over Theodor Philipsens malerier nr. 158.
Proveniens: Th. Philipsen auktion på Den Frie 1916 nr. 32. Boet efter Johan og Randi Dæhnfeldt.
Retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 1. juli 2013