1250/738
Axel Ulmer (f. Taaderup Præstg. Falster 1884, d. 1961)
Portræt af ung kvinde. Sign. AU 40. Olie på lærred. 87×71.
Udstillet: Charlottenborg 1940.
Mindre ridse i lærredet.
Moderne kunst og design, 11. december 2012
Vurdering
Hammerslag