861/53
Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)
Vandrende bønderfolk holder hvil i middagsheden. Usigneret. Olie på lærred. 46×65.
Egenhændig gentagelse efter maleriet som har nr. 210 i Thorvaldsens Museums fortegnelse.
Martinus Rørbye udførte adskillige studier til dette maleri.
Malerier, 24. november 2015
Vurdering
Hammerslag