Kinesisk sekssidet æske af zitan, rigt udskåret med drager blandt skyornamenter, siderne skåret med skyformantioner. 19. årh. B. 23 cm.
Provenance: Konsul Elm udstationeret i Manchuriet i 1920erne-1940erne.
Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 25.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 20. november. Kontakt venligst Bruun Rasmussen herom via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1013.
Orientalsk auktion, 26. november 2015