Johannes Larsen (f. Kerteminde 1867, d. sst. 1961)
“To lettende gråænder”. Sign. monogram 22. Olie på lærred. 39×48.
Udstillet: Charlottenborg, “Malerier og Tegninger af Johannes Larsen”, 1929 nr. 217.
Proveniens: Brygger Vagn Jacobsen (1929).
Brygger Vagn Jacobsen (1884–1931) var søn af den berømte brygger og stifter af Ny Carlsbergfondet og Ny Carlsberg Glyptotek Carl Jacobsen. Vagn Jacobsen var Johannes Larsens gode ven, mæcen og jagtkammerat.
Malerier og tegninger, 29. november 2016