869/832
G.F. Hetsch (1788-1864), tilskrevet
Trefjøjet dansk senempire skærm af mahogni. København, 19. årh.s første halvdel. H. 172. B. 186.
Proveniens: Dødsbo auktionen efter fru. Dannemand (1790–1862), Frederik VI's officielle mætresse.
Russisk, møbler og varia, 2. december 2016
Vurdering
Hammerslag