869/​832

G.F. Hetsch (1788-1864), tilskrevet

Trefjøjet dansk senempire skærm af mahogni. København, 19. årh.s første halvdel. H. 172. B. 186.

Proveniens: Dødsbo auktionen efter fru. Dannemand (1790–1862), Frederik VI's officielle mætresse.

Russisk, møbler og varia, 2. december 2016

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK