Christian Rafn (f. Brahesborg 1740, d. sst. 1825)
Kunstnerens selvportræt med sort hat, frakke og kappe. Usigneret. Olie på træ. 49×37.
Christian Rafn voksende op på samme egn, som Jens Juel og gik på akademiet samtidig. Rafn arbejdede med Jens Juels på hans værksted i starten af 1760'erne.
Proveniens: Familien Rafn til i dag.
Revner i træet.
Ældre malerier og møbler, 24. februar 2014
19 bud