1344/​1509

Tre hovedvandsæg af sølv: en vaseformet med ringhanke, prydet med røde flusser, punslet dekoration i form af stiliseret bladværk, bund punslet: J.M.S, A.Mg. Mr. Ths, Fd 1850. Mester Julius Rudolph Hogrefe, 1811–1872, Vejle. En indvendig forgyldt, prydet med røde flusser og punslet dekoration, punslet i bunden: N. T. S. og A.M.P.D. Mester Niels Wilhelm Jørgensen, 1825–1866, København. En urneformet, indvendig forgyldt, dekoreret med punslet bladranke, hank og låg med filigranarbejde, bund punslet med A. H. Smith og J. A ?. Mester Jonathan Nielsen, 1811–1905, Sønderjylland. Danmark 19. årh. H. 9–12,5 cm. Vægt 165 gr. (3)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre buler, ridser og mærker. En flus formentlig udskiftet.

Varia, 31. oktober 2013

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

11 bud

5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK