En samling bestik af sølv, bestående af et sæt på seks spiseskeer med violinformede skafter, punslet med ejerinitialerne LCJH, mester Andreas Røymand, København 1785, et sæt på seks spiseskeer med violinformede skafter, punslet med ejerinitialerne MCM, mester Poul Jensen Theilgaard, Odense ca. 1780–1820 og et sæt på seks empire middagsgafler, mester Nicolai Carstens, København 1803 samt én spiseske, ubekendt mester. Vægt 1.150 gr. (19)
Mindre buler, ridser og mærker. Flere laffer med slitage.
Varia, 11. oktober 2012
11 bud