1432/1641
Otte naga halskæder af blandt andet ben, horn, glasperler, agat og turkis. Nagaland, Indien/Burma. Afghansk kuchi halskæde af forsølvet metal med lapis lazuli og klokke vedhæng medfølger. 20. årh. L. 30–88. (9)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 7. august 2014
Vurdering
Hammerslag