1411/1573
Rokoko hovedvandsæg af sølv, indvendig forgyldt, ligeknækket, lågknop i form af krone, bund med punslede initialer: F.M 1831. Mester Christian Pedersen Høvring, ca. 1728–1782. Hobro/Randers. H. 7 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 13. marts 2014
Vurdering
Hammerslag