Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Jakkens hvile”. Bøjlestol af mahogni med listeindlægninger i ryg, opklappeligt sæde, hvorunder opbevaringsrum. Model JH 540. Designet 1953. Udført og brændemærket hos snedkermester Johannes Hansen, København.
Præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet, 1953.
Litteratur: Grete Jalk [Red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 år”, bind 3, s. 244–247.
Litteratur: Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk møbelkunstner”, 1965, gengivet og omtalt s. 56–58: “Jakkens Hvile er som selve titlen antyder en humoristisk ting, et udslag af lune. Den er blevet til efter en idéudveksling mellem professor Steen Eiler Rasmussen, Kay Bojesen og Wegner”.
Let brugsslitage. Mindre ridser på sæde. Lidt løshed ved det ene af hængslerne.
Moderne kunst og design, 4. december 2012