1250/1582
Fransk havnemesterkikkert af messing på tilhørende stand af ege- og nøddetræ. Kikkert mærket A. Bardou, Paris. 20. årh.s. begyndelse. L. 100/145.
Kopi af katalog medfølger.
Mindre buler, ridser og mærker. Fungerende.
Varia, 13. december 2012
Vurdering
Hammerslag