Foto endnu ikke klar
846/​84

Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)

Interiør med købmand Christopher Friedenreich Hage og hans hustru Christiane Annette f. Just. Skitse. 1849. Usigneret. Olie på lærred. 32×27.

Udstillet: “Marstrand Udstilling”, 1898 no. 259. Nivaagaard, “Nivaagaard viser Marstrand”, 1992 nr. 25 afb. s. 123.

Litteratur: Karl Madsen,“Wilhelm Marstrand”, 1905 omtalt s. 160. “Bodil de Neergaard. Hendes Slægt og Virke skildret af Familie og Venner i Anledning af hendes 80-Aars dag”, 1947 afb. s. 2.

Proveniens: Professorinde Bolette Hagemann. Grosserer, cand. polyt. Gustav Hage. Familien Hartmann, Fuglsang Lolland.

Antagelig den første skitse til “Må jeg låne de to brune heste?”, et helfigursportræt af hr. og fru Hage, der i dag pryder forhallen til Nivaagaards Malerisamling.

Portrætterne er bestilt af ægteparrets ældste søn Alfred Hage i anledning af parrets guldbryllup 1849, samme år som C. F. Hage døde. Skitserne er udført i Stege, hvor parret boede, og hvor Marstrand havde familie.

Hr. og fr. Hage var bedsteforældre til Nivaagardsamlingens stifter Johannes Hage.

Malerier og tegninger, 25. februar 2014

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK