1416/661
P. Ipsen
Vase af lertøj med indridset skønvirke ornamentik i relief. Dekoreret med glasurer i grønne og gule nuancer. Sign. 530, stemplet P. Ipsen, København. H. 17,5.
Almindelig brugspatina herunder enkelte små afslag i glasur.
Moderne kunst og design, 15. april 2014
Vurdering
Hammerslag