1334/771
Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)
Bestik af sølv. Udført og stemplet hos Evald Nielsen. Vægt 847 gr. (25)
Bestående af: 5 middagsknive, 5 middagsgafler, 6 kagegafler, 6 theskeer, 9 kaffeskeer, 1 kanapéske, 1 ostehøvl, 1 lagkagekniv.
Fremstår med alders- og brugspatina, herunder overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 20. august 2013
Vurdering
Hammerslag
18 bud