2003/741
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Et par kugleformede kander af stentøj dekoreret med hhv. irgrøn og blå glasur med grå elementer, hanke af sjeneflet. Sign. AB, 151. H. 16. (2)
Hanke med almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 14. januar 2020
Vurdering
Hammerslag