836/208
Russisk lågdåse af forgyldt sølv, dekoreret med cloisonné emalje. Pavel Akimov Ovchinnikov, stemplet med den kejserlige russiske dobbeltørn som leverandør til Det Kejserlige Russiske Hof, guardein VP 1885 (med kyrilliske bogstaver), Moskva bymærke, lødighed 88. Vægt ca. 340 gr. Diam. 11,4.
Russisk kunst, møbler og varia, 28. november 2012
Vurdering
Hammerslag