Ernst Laub (f. Nykøbing Falster 1839, d. Avent ved Genfersøen 1867)
En mor ammer sit barn. Sign. Ernst Laub 1859. Olie på lærred monteret på malepap. 56×51.
Nogle mindre retoucheringer og en reparation i nederste venstre hjørne. Mindre krakeleringer og afskalninger. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. januar 2020