841/1216
Kay Fisker (f. Frederiksberg 1893, d. København 1965)
Vandkande af sterlingsølv med glat pæreformet korpus, svungen hank og rundt fodstykke. Udført og stemplet hos A. Michelsen. Med årskode Y9=1974. Vægt 650 gr. H. 24.
Litteratur: Lise Funder: “Dansk Sølv 20. århundrede”, lignende eksemplar ill. s. 93. Esbjørn Hjort: “Danish Silver”, lignende eksemplar ill. s. 61.
Malerier, grafik og sølv, 12. juni 2013
Vurdering
Hammerslag