841/​1216

Kay Fisker (f. Frederiksberg 1893, d. København 1965)

Vandkande af sterlingsølv med glat pæreformet korpus, svungen hank og rundt fodstykke. Udført og stemplet hos A. Michelsen. Med årskode Y9=1974. Vægt 650 gr. H. 24.

Litteratur: Lise Funder: “Dansk Sølv 20. århundrede”, lignende eksemplar ill. s. 93. Esbjørn Hjort: “Danish Silver”, lignende eksemplar ill. s. 61.

Malerier, grafik og sølv, 12. juni 2013

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

21.000 DKK