1434/1632
Tysk kaminur af forgyldt bronze. Sign. Conrad Felsing Hof Uhrmacher. Berlin, 19. årh.s midte. H. 40. B. 30. D. 13.
(Johann) Conrad Felsing, hvis værksted lå på Unter den Linden, var en af sin tids mest anerkendte tyske urmagere.
Pendul samt optræksnøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Krakeleringer på skiven. To knækkede ornamenter. Afslag på skiven.
Varia, 21. august 2014
Vurdering
Hammerslag
24 bud