1433/1639
Japansk amida buddha af forgyldt og lakeret træ stående på lotus trone. Meiji 1868–1912. H. 86/102 cm.
Fingre bræket og mangler. Fremstår med enkelte afslag og revner.
Varia, 14. august 2014
Vurdering
Hammerslag
17 bud