1508/1754
Prismelysekrone med stel af bronze, husalter i gotisk form, lampetspejl med tre lysarme samt plakette af bronze prydet med putti og vædder. 19.-20. årh. H. 20–42. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte manglende prismer kan forekommer.
Varia, 19. februar 2015
Vurdering
Hammerslag