865/​82

Bernt Lund, efter Thomas Fearnley (f. Våler i Solør i Norge 1812, d. Oslo 1885)

Forårsdag ud for kirken i Ramsau. Sign. B. Lund 13. Ap. 1840. Olie på lærred. 41×36.

Ramsau er en bjerglandsby i Bayern ikke langt fra Berchtesgaden, Byen var et populært udflugtsmål for skandinaviske kunstnere, der holdt til i München. Nævnes kan bl.a. Thomas Fearnley, Albert Küchler, Jørgen Sonne, Fritz Petzholdt, Christian Morgenstern og Vilhelm Bendz, der udførte adskillige motiver derfra bl.a. de smukke kirke. De besøgte byen i begyndelsen af 1830erne.

Bernt Lund modtog undervisning af Thomas Fearnley i slutningen af 1830erne sidenhen undervisning på Kunstakademiet i Düsseldorf. Bernt Lund besøgte Ramsau i midten af 1840erne.

Thomas Fearnleys maleri ejes af The Barber Institute of Fine Arts i Birmingham.

Malerier & tegninger, 31. maj 2016

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK