1515/666
Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
“Christiansborg”. Ringkrone med stel af messing, forsynet med syv blus monterede med skærme af opalglas. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 88.
Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. En skærm med større afstalg samt øvrige skærme med få minimale afslag på kanter. Smuds. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 7. april 2015
Vurdering
Hammerslag
13 bud