1508/551
Dansk snedkermester
Overpolstret tre-pers. svungen sofa med fembenet stel af bejdset bøg. Forben med messingsko. Sæde samt inderside af ryg betrukket med rød plys, ryg samt sider af sæde med beige stribet uld. Antagelig udført for “Hos Wulff”. L. 210.
Omfattende brugsslitage, herunder ridser, mærker, pletter og smuds. Betræk og kedder med defekter.
Moderne kunst og design, 17. februar 2015
Vurdering
Hammerslag
43 bud