1413/728
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Sofabord med stel af hvidbejdset bøg. Oval plade ilagt lertøjskakler dekoreret med polykrom glasur og indridset motiv i relief. Sign. Bjørn Wiinblad. H. 48. B. 94. L. 193.
Stel med almindelige tegn på brug herunder overfladeridser og -mærker. Kakler intakte.
Moderne kunst og design, 25. marts 2014
Vurdering
Hammerslag
22 bud