1304/780
Ernst Kühn (f. København 1890, d. Gentofte 1948)
Funkis flygelbænk af forgyldt bøg, messing sko. Sæde betrukket med rødbrunt dybthæftet patineret skind. H. 47. B. 76.
Bænken blev oprindeligt tegnet til Bellevue Strandhotel, hvor den stod i baren.
Omfattende brugspatina. Manglende knapper (medfølger), ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 22. januar 2013
Vurdering
Hammerslag
17 bud