Panel af rigt udskåret træ, med rester af pigmenter omkring udskæringer. Congo. 19. årh. H. 26,5. B. 38.
Proveniens: Erhvervet af Hr. Alfred Rahbek (f. 1874, Århus), løjtnant i Congo Kavaleriet i 1896, derefter løjtnant i Congostatens armé, hvor han faldt i slaget ved Karambare i 1898.
Brugsslitage og flænger.
Varia, 16. april 2015
11 bud