1341/1189
Lapis lazuli- og diamantvedhæng af 14 kt. guld prydet med udskåret lapis lazuli, brillantslebne diamanter og cabochonslebne turkiser. L. ca 8 cm. Antagelig Poul Erik Fenster ca. 1970. Æske fra Hvelplund medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Smykker, 9. oktober 2013
Vurdering
Hammerslag