1341/​1189

Lapis lazuli- og diamantvedhæng af 14 kt. guld prydet med udskåret lapis lazuli, brillantslebne diamanter og cabochonslebne turkiser. L. ca 8 cm. Antagelig Poul Erik Fenster ca. 1970. Æske fra Hvelplund medfølger.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.

Smykker, 9. oktober 2013

Vur­dering

5.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK