1248/​732

Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)

“LC4”. Chaiselong med stel af sortlakeret stål, top med stel af forkromet stål, løs hynde i sæde og ryg med betræk af sort ponyskind, pude betrukket med sort skind. Udført og stemplet hos Cassina. L. 155.

Stemplet: LC 4. No. 46027

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Smuds.

Moderne kunst og design, 27. november 2012

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK