1506/1527
Russisk thekop af forgyldt sølv, dekoreret med niello-arbejde. Kyrillisk mesterstempel FN, guardein Nikolaj Lukich Dubrovin 1837, Moskva bymærke, lødighed 84. Vægt 92 gr. H. 8,5.
Russisk vodkabæger af forgyldt sølv, dekoreret med niello-arbejde. Kyrillisk mesterstempel PA, guardein I. Avdejev 1861, Moskva bymærke, lødighed 84. Vægt 53 gr. H. 6,5. (2).
Minimal aldersslitage, bl. a. enkelte buler og mærker.
Varia, 5. februar 2015
Vurdering
Hammerslag