1506/​1527

Russisk thekop af forgyldt sølv, dekoreret med niello-arbejde. Kyrillisk mesterstempel FN, guardein Nikolaj Lukich Dubrovin 1837, Moskva bymærke, lødighed 84. Vægt 92 gr. H. 8,5.

Russisk vodkabæger af forgyldt sølv, dekoreret med niello-arbejde. Kyrillisk mesterstempel PA, guardein I. Avdejev 1861, Moskva bymærke, lødighed 84. Vægt 53 gr. H. 6,5. (2).

Minimal aldersslitage, bl. a. enkelte buler og mærker.

Varia, 5. februar 2015

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
3.000 DKK