1423/832
Overpolstret fritstående tre-pers. sofa med ovale ben af bøg, betrukket med blå uld, dybthæftet i ryg med knapper. Model 1669A. Udført hos Fritz Hansen. L. 185.
Litteratur: Katalog fra Fritz Hansen 1942, s. 17.
Almindelig brugspatina, herunder let smuds. Betræk med nogle pletter, ene armlæn med slitage. Ben med ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 3. juni 2014
Vurdering
Hammerslag
34 bud