1505/1508
Et par italienske apoteker albarello krukker af fajance, dekorerte i underglasur blå med våben heri et kors der stiger op af et hjerte. 18. årh. H. 18,5 m. (2)
Proveniens: Apoteker Georg Sodemanns Samling. Lyngby Svane Apotek.
Det samme våben er afbildet på Niels Steensen sakrofag i San Lorenzo
ene krukke limet, kantafslag og revner
Varia, 29. januar 2015
Vurdering
Hammerslag
13 bud