1418/6
Dansk bombéformet rokokokommode af guldstafferet nøddetræ, senere plade af marmor, svungne sider og front med tre ligknækkede skuffer. Delvis 18. årh.s midte og senere. H. 78. B. 72. D. 48.
Restaureret. Nøgle medfølger. Ridser og mærker. Brugsslitage. Marmorplade og ben af nyere dato.
Ældre malerier og møbler, 28. april 2014
Vurdering
Hammerslag