1418/​6

Dansk bombéformet rokokokommode af guldstafferet nøddetræ, senere plade af marmor, svungne sider og front med tre ligknækkede skuffer. Delvis 18. årh.s midte og senere. H. 78. B. 72. D. 48.

Restaureret. Nøgle medfølger. Ridser og mærker. Brugsslitage. Marmorplade og ben af nyere dato.

Ældre malerier og møbler, 28. april 2014

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK

(Autobud) 12.000 DKK
12.000 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK