1239/​1694

Et par samt enkelt dansk barok skeer af sølv. Parret mester Peter Brock Brockmand, Randers, borgerskab 1739, skafter punslet med ejerinitialer. Den tredie utydeligt stemplet, graveret Anders Rasmussen MPD 1752. Vægt ca. 102 gr. (3)

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre buler, ridser og mærker.

Auktion

Varia, 27. september 2012

Kategori
Vur­dering

1.500 DKK

Solgt

Hammerslag

1.250 DKK  

7 bud

Tidspunkt Byder Bud
1.250 DKK
(Autobud) 1.200 DKK
1.200 DKK
1.150 DKK
(Autobud) 1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK