Buddha Shakyamuni af forgyldt bronze, iført enkel dragt og med flammende ushnisha, siddende i dhyanasana på halv cirkulær base, med hånden i bhumisparsha mudra. Thailand, 18/19. årh. H. 73 cm.
Proveniens: ABR 1980, auktion 404 lot. 1454.
Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 50.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 20. november. Kontakt venligst Bruun Rasmussen herom via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1013.
Orientalsk auktion, 26. november 2015