1436/​617

Georg Jensen, m.fl. (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)

Harald Nielsen, m.fl. (f. Baarse 1892, d. 1977)

Holger Kyster, m.fl. (f. 1872, d. 1944)

En samling bestik- og serveringsdele samt manchetknapper og pudderdåse af sterlingsølv og sølv. Udført hos bl.a. Georg Jensen og Holger Kyster. Vægt eksklusive dele med stål/spejl 280 gr. (10)

Bestående af:

Georg Jensen: 2 årsskeer af forgyldt sterlingsølv, hhv. 1983 og 1984.

Harald Nielsen: Pudderdåse af sterlingsølv, låget ciseleret med motiv i form af fisk. Indvendigt med spejl. Georg Jensen efter 1945. Dessin 231 K. L. 7.

Harald Nielsen: “Pyramide”, 1 ostehøvl med skaft af sølv samt en saltske af sterlingsølv. Georg Jensen hhv. 1915–1930 samt efter 1945.

Georg Jensen: Et par manchetknapper af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Dessin 88.

Holger Kyster: Børnebestik af sølv, bestående af skubopper og gaffelske smedet med skønvirkeornamentik i relief. Udført og stemplet hos Holger Kyster, skubopper anno 1921. Gaffelske utydeligt årsstemplet.

Øvrige danske sølvsmede: 1 serveringsske af hammerslået sølv samt en thesi. Stemplet hhv. anno 1913 og 1931.

Holger Kyster: Begge dele med indgravering. Skubopper med revne i hanken hvor ornamenteret del møder selve skaftet. Pyramide: Begge dele med slitage - saltske med irret overflade. Georg Jensen: Pudderdåsen med mindre mellemrum ved lukning.

Moderne kunst og design, 2. september 2014

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

11 bud

2.100 DKK
(Autobud) 2.000 DKK
1.950 DKK
(Autobud) 1.650 DKK
1.600 DKK
(Autobud) 1.350 DKK
1.300 DKK
(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK