Georg Jensen, m.fl. (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)
Harald Nielsen, m.fl. (f. Baarse 1892, d. 1977)
Holger Kyster, m.fl. (f. 1872, d. 1944)
En samling bestik- og serveringsdele samt manchetknapper og pudderdåse af sterlingsølv og sølv. Udført hos bl.a. Georg Jensen og Holger Kyster. Vægt eksklusive dele med stål/spejl 280 gr. (10)
Bestående af:
Georg Jensen: 2 årsskeer af forgyldt sterlingsølv, hhv. 1983 og 1984.
Harald Nielsen: Pudderdåse af sterlingsølv, låget ciseleret med motiv i form af fisk. Indvendigt med spejl. Georg Jensen efter 1945. Dessin 231 K. L. 7.
Harald Nielsen: “Pyramide”, 1 ostehøvl med skaft af sølv samt en saltske af sterlingsølv. Georg Jensen hhv. 1915–1930 samt efter 1945.
Georg Jensen: Et par manchetknapper af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Dessin 88.
Holger Kyster: Børnebestik af sølv, bestående af skubopper og gaffelske smedet med skønvirkeornamentik i relief. Udført og stemplet hos Holger Kyster, skubopper anno 1921. Gaffelske utydeligt årsstemplet.
Øvrige danske sølvsmede: 1 serveringsske af hammerslået sølv samt en thesi. Stemplet hhv. anno 1913 og 1931.
Holger Kyster: Begge dele med indgravering. Skubopper med revne i hanken hvor ornamenteret del møder selve skaftet. Pyramide: Begge dele med slitage - saltske med irret overflade. Georg Jensen: Pudderdåsen med mindre mellemrum ved lukning.
Moderne kunst og design, 2. september 2014
11 bud