1448/20
Svensk barok standur i kasse af grønmalet og guldstafferet træ, låge med spejfelt, dekoreret med vinterlandskab, guldmalet urskive med hjørneornamenter af bly, timekrans og plakette af tin. Sign. Sven Fogelberg anno 1763. H. 244.
Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Glas i hus mangler.
Ældre malerier og møbler, 24. november 2014
Vurdering
Hammerslag