1515/715
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Marmeladekrukke af stentøj, modelleret med vertikalt, rillet mønster. Dekoreret med lysegrå glasur. Sign. monogram 129. Forsynet med låg af hammerslået sterlingsølv, smedet med stiliseret lågknop. Udført og stemplet hos Hans Hansen anno 1938. Vægt 53 gr. H. inkl. låg 11. Lågets ydre diam. ved inderrand 7.
En rilles øverste kant med minimalt afslag.
Moderne kunst og design, 7. april 2015
Vurdering
Hammerslag
21 bud