Et par russiske heksagon-formede manchetknapper af 14 kt., prydet med den russiske dobbeltørn, cabochonslebne safirer og hvid translucent emalje. Værkmester Alfred Thielemann i Skt. Petersborg, lødighed 56, indridset inventarnr. 2871. Ca. 1910. B. 1,5. L. 2,5 (inkl. lænke og bøjle). Original æske af rødt læder med den russiske dobbeltørn i guld medfølger. (3).
Proveniens: Edvard Rosenqvist, kontorchef på hovedbanegården 1910–1949, der modtog dem som gave fra Zar Nikolaj 2. af Rusland ved en modtagelse af den russiske kejserfamilie i København.
Minimal aldersslitage. Delvis anløben.
Russisk kunst, varia og møbler, 6. juni 2013