1517/​946

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Sofabord af bøgetræ med opklappelig plade. Model 4500. Tegnet 1963. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1984. H. 60. L. 90. B. 60/120.

Børge Mogensen tegnede sofabordet til den velkendte tremmesofa fra 1945. Bordet har, som mange andre sofaborde fra efterkrigstiden, en dobbeltbordplade, der kan slås ud.

Litteratur: Fredericia Furniture.

Fritz Hansen katalog 1968, s. 85.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Midre brændmærke på top.

Moderne kunst og design, 21. april 2015

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

600 DKK

17 bud

600 DKK
(Autobud) 550 DKK
500 DKK
(Autobud) 480 DKK
460 DKK
(Autobud) 440 DKK
420 DKK
(Autobud) 400 DKK
380 DKK
(Autobud) 340 DKK
320 DKK
(Autobud) 300 DKK
290 DKK
280 DKK
270 DKK
260 DKK
250 DKK