Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Sofabord af bøgetræ med opklappelig plade. Model 4500. Tegnet 1963. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1984. H. 60. L. 90. B. 60/120.
Børge Mogensen tegnede sofabordet til den velkendte tremmesofa fra 1945. Bordet har, som mange andre sofaborde fra efterkrigstiden, en dobbeltbordplade, der kan slås ud.
Litteratur: Fredericia Furniture.
Fritz Hansen katalog 1968, s. 85.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Midre brændmærke på top.
Moderne kunst og design, 21. april 2015
17 bud