2418/​7

Jørgen Sonne (f. Birkerød 1801, d. København 1890)

Ideallandskab med højtliggende kloster ved en sø. Sign. J. S. 31–32. Olie på lærred. 58×82.

Thorvaldsens Museums fortegnelse over Jørgen Sonnes malerier, 1988, nr. 34.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 658, 1999 nr. 301, afbildet s. 134.

Lærredet er dubleret. Retoucheringer og enkelte minimale afskalninger. Mindre områder med skrøbelige malinglag. Mindre krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 29. april 2024

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag