1219/​17

I. E. C. Rasmussen (f. Ærøskøbing 1841, d. Atlanterhavet 1893)

Marine med to fiskere i en båd i høj sø. Sign. I. E. C. Rasmussen 1882. Olie på kobber. 14×23.

Enkelt lille afskalning.

Ældre malerier og antikviteter, 7. maj 2012

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK